Jak poznat GRANDIÓZNÍHO NARCISE?

Stáli jste někdy na kraji oceánu, cítili jeho nekonečnou sílu a zároveň si uvědomili, jak jste malí? Přesně takto se můžete cítit ve společnosti grandiózního narcisty. Ale jak poznáte, že ten, kdo stojí před vámi, je opravdu grandiózní narcista a ne jen člověk s silnou osobností?

Představte si narcisovou květinu: krásná, zářivá, lákavá. Na první pohled nepřehlédnutelná. Grandiózní narcista je stejně okouzlující. Jeho charisma je jako magnet, který přitahuje lidi kolem. Jeho sebevědomí překypuje a působí skoro nakažlivě. Ale stejně jako květina narcissu, která se kloní k vodní hladině, aby obdivovala svůj odraz, i grandiózní narcista je zaujat svým odrazem v zrcadle obdivu jiných.

Setkali jste se někdy s někým, kdo při každé příležitosti převádí rozhovor na sebe své úspěchy? Kdo vám vypráví příběhy o svých velikostech, často přeháněně a s málo prostorem pro vaše vlastní zážitky? To může být první znamení grandiózního narcismu. Příběh o Ikarovi, který chtěl letět tak vysoko, až mu slunce spálilo křídla, je dobrým přirovnáním. Grandiózní narcisté touží po obdivu a uznání, často bez ohledu na rizika nebo důsledky.

Ale není to jen o příbězích úspěchu. Je to také o nedostatku empatie. Představte si chladnou zimní noc a teplý plamen svíčky. Plamen vás láká, ohřívá, ale jakmile se k němu přiblížíte příliš blízko, může vás popálit. Grandiózní narcista může působit teple, ale jeho nedostatek empatie může ubližovat.

A co manipulace? Když se díváte na iluzionistu, který provádí svůj trik, fascinuje vás jeho schopnost vést vaši pozornost tam, kam chce. Grandiózní narcisté jsou mistři manipulace. Dokáží křivit realitu tak, aby sloužila jejich narativu.

Grandiózní narcista září navenek. Ti, kteří ho neznají ho obdivují a myslí si, že je to opravdu úžasný člověk. Každopádně, když ho poznáte blíže zjistíte, že to tak není, může se k vám chovat zle, agresivně, můžete mít pocit, že ho nezajímáte a je možné, že chybu budete hledat v sobě.

Takže, jak si udržet svou integritu a nepodlehnout jejich kouzlu? Klíčem je být jako strom, který pevně stojí, i když vítr fouká. Uznávat svou vlastní hodnotu, stanovit si hranice a nenechat se ovlivnit vnějšími názory.

Pamatuji si, jak jednou jeden velký myslitel řekl: „Znalost sebe sama je počátkem veškeré moudrosti.“ Poznávat grandiózního narcistu znamená také poznávat sebe, své hodnoty a hranice. A v této cestě nejste sami. Je zde společenství, podpora a bezpočet zdrojů, které vám pomohou najít cestu.
Přidejte se do uzavřené FB skupiny.

A tak, mí milí čtenáři, nechte tuto cestu poznání sebe sama a rozpoznání grandiózního narcistu být cestou k hlubšímu porozumění a empatii – nejen k ostatním, ale i k sobě samým. Společně můžeme růst, učit se a podporovat jeden druhého na této fascinující cestě životem.

S láskou a odhodláním, Josef.

Facebook Comments Box
Josef Hoang
Vážím si vašeho času a ochoty na sobě pracovat. Díky vám se stává svět lepším místem. Pokračujte v tom, co děláte a nadále na sobě pracujte. A't se vám daří.

Zjistěte více a stáhněte si ZDARMA mini-kurz 

 "o Narcismu" 

Komentáře