Jak komunikovat s narcistou? – 8 kroků

Představ si na chvíli, že stojíš na břehu řeky

Voda teče, proud je silný a ty se chystáš překročit na druhou stranu. Ale místo mostu tam je jen série kamenů, které vyčnívají z vody. Každý kámen představuje jednu taktiku v komunikaci s narcistou.

Jak po nich přejít, aniž byste spadli do vody?

Zde je 8 kroků jak nespadnout do „proudu narcisty“

První krok je poznání

narcista je jako řeka. Někdy klidná a tichá, jindy divoká a nekontrolovatelná. Nemůžeš změnit její tok, ale můžeš se naučit, jak po ní přejít.

Druhý kámen je empatie.

Ano, i když to zní paradoxně. Představ si, že narcismus není jen černobílý obraz sebe-zamilovanosti, ale obranný mechanismus proti hlubokým nejistotám.

Třetí krok – hranice

Stejně jako řeka má břehy, musíš mít ty své hranice. Jasné, neprůstřelné, ale spravedlivé. Ve chvíli, kdy tyto hranice stanovíš, stáváš se majákem, ne lodičkou, kterou řeka unáší.

Čtvrtý kámen je komunikace.

Ne slova jako šípy, ale jako mosty. Jednoduchá, přímá, bez emocí. Narcista je mistr v čtení mezi řádky, takže čím jednodušší a jasnější tvá komunikace bude, tím lépe.

Pátý kámen – chvála.

Ano, chvála. Ale ne lichotka. Uznání za konkrétní činy nebo úspěchy. Narcista potřebuje slyšet, že je ceněn, ale je důležité, aby to bylo upřímné a zasloužené.

Šestý krok je soucit, ale s sebou.

Být v blízkosti narcisty může být vyčerpávající. Nauč se rozpoznávat, kdy potřebuješ pauzu, a neboj se ji si vzít.

Sedmý kámen je odolnost.

Podobně jako voda občas odnese kámen, tak i tvůj pokus o komunikaci nemusí být vždy úspěšný. Nauč se z toho, co se nepovedlo, a pokračuj dál.

A poslední, osmý kámen, je odpuštění.

Někdy to nejlepší, co můžeš udělat, je pustit to. Ne kvůli narcistovi, ale kvůli sobě.

Komunikace s narcistou může být jako přecházení řeky po nestabilních kamenech. Ale s těmito kroky můžeš přejít na druhý břeh silnější, sebevědomější a klidnější.

Pamatuj, že na této cestě nejste sami

Jsme tu pro tebe, abychom ti pomohli najít cestu.

Přidej se do uzavřené FB skupiny – vše o Narcismu

Nezapomeňte být na sebe laskavý, je to cesta.
-Josef

Facebook Comments Box
Josef Hoang
Vážím si vašeho času a ochoty na sobě pracovat. Díky vám se stává svět lepším místem. Pokračujte v tom, co děláte a nadále na sobě pracujte. A't se vám daří.

Zjistěte více a stáhněte si ZDARMA mini-kurz 

 "o Narcismu" 

Komentáře